Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną

 

Czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną? Jeżeli tak to ile dni do tyłu może cofnąć się lekarz?

 

Klient pisze:

dnia 07.03.2013 skończyło mi się zwolnienie lekarskie. W piątek, tj. 08.03.2013 czułem się bardzo źle, na dodatek tego dnia lekarz przyjmował zaledwie godzinę. Poszedłem do lekarza dopiero w poniedziałek 11.03.2013 r. Aby zachować ciągłość zwolnienia poprosiłem lekarza, aby ten wystawił mi zwolnienie z datą wsteczną. Ten powiedział, że zrobi to ale ciągłości zwolnienia nie zachowam, gdyż on może wystawić zwolnienie wstecz tylko trzy dni i to licząc od daty mojej wizyty, wliczając ten dzień.

Licząc wstecz 11,10,09.03.2013 mam dzień przerwy. Felerny piątek.

 

Klient pyta:

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lekarz nie mógł wystawić mi zwolnienia z datą wstecz o jeszcze jeden dzień? I dlaczego wliczał dzień mojej wizyty w te trzy dni?

 

Informacja:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Dz. Ustaw z 1999 r. Nr 65 poz. 741

 

W rozporządzeniu czytamy: „Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują , że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy”

 

Odnosząc się do rozporządzenia lekarz może wystawić zwolnienie na okres do 3 dni poprzedzających badanie. Dnia wizyty nie powinien wliczać.

Lekarz źle w tym przypadku zinterpretował zapis rozporządzenia. Te mówi wyraźnie o 3 dniach poprzedzających badanie.

Choć zwracamy uwagę na słowo „może być wystawione Lekarz decyduje.

 Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.