Kasa fiskalna

 

Szanowni Państwo,

oto kolejna zmiana rozporządzenia „kasowego”, która ma wpływ na każdego użytkownika kasy fiskalnej.

 

1. Dotychczas na paragonie wymagana była „nazwa towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy”. Pozwalało to na stosowanie nazw ogólnych dla całej grupy asortymentowej.
Zgodnie z przepisami § 8 ust. 1 pkt 6 wchodzącego w życie rozporządzenia kasowego na paragonie (a co za tym idzie w pamięci kasy) ma być „nazwa towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację„. Zmiana polega na wprowadzeniu konieczności oznaczania towarów nie jako grupy towarowej np. „spodnie męskie”, lecz jako indywidualnego opisu towaru czyli. np „spodnie męskie czerwone typ 1”. Będzie to niestety kosztowało dużo pracy, gdyż wszystkie te indywidualne oznaczenia należy przecież wprowadzić do pamięci kasy. Najlepiej zacząć już teraz, żeby po 1 kwietnia 2013 r. móc już w zgodzie z prawem drukować indywidualne nazwy na paragonach.

 

2. Nareszcie formalnie pojawia się ewidencja zwrotów i uznanych reklamacji oraz ewidencja pomyłek. Według rozporządzenia ewidencja zwrotów powinna zawierać:

1) datę sprzedaży;
2) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;
3) termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi;
4) wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wartość podatku należnego – w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży;
5) zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wartość podatku należnego – w przypadku zwrotu części należności z tytułu sprzedaży;
6) dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;
7) protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.

W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:
1) błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego);
2) krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka

 

3. Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej otrzymanych zaliczek zostało również formalnie uregulowane w § 3 ust. 2 rozporządzenia kasowego, które mówi iż, otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.

 

4. Faktura uproszczona – bez danych nabywcy lecz z jego NIP – może teraz być wystawiana z kasy fiskalnej. Rozporządzenie przewiduje bowiem możliwości wpisania na życzenie klienta jego numeru NIP na paragonie. W takim przypadku paragon fiskalny stanie się fakturą uproszczoną o ile wartość paragonu nie przekroczy kwoty 450 zł lub 100 EUR.

 

 


Pozdrawiam
Kancelaria Doradztwa Podatkowego „MARIO”
dr Mariusz Cieśla
tel. +48 322276061
biuro@fiskal.pl
www.fiskal.pl, www.pit.pl, www.vat.pl, www.afrotax.com.pl

 


Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.